Българският шампион Лудогорец започна успешно лагера си в Австрия. „Орлите“ спечелиха с минималното 1:0 срещу втородивизионния австрийски БВ Линц. Единственото попадение в забавилата се с четвърт час среща отбеляза Бърнард Текпетей в 20-ата минута. Тогава ганаецът намери долния десен ъгъл на Шмид с хубав, отсечен изстрел.

Освен с отворената игра на австрийците, срещата ще се запомни и с немалкия брой юноши, който наставникът на разградчани Анте Шимунджа пусна в игра. Александър Ганчев, Иван Йорданов и Петър Георгиев започнаха като титуляри, а първият единствен изигра 70 минути измежду всички играчи на „зелените“.

През втората част на терена се появиха още Дамян Христов, Петър Караангелов и Хюсеин Кельовлуев. Вратарят, който е и младежки национал на България се отчете с една-две доста добри изяви.

Антон Узунов
25 снимки

Българският тим можеше да открие още във втората минута, когато Текпетей нахлу на скорост в наказателното и впоследствие намери Янков на границата на наказателното поле. Халфът не успя с опита си, а при добавката юношата на "орлите" Петър Георгиев стреля в тялото на вратаря на австрийците. В ответната атака на Серджио Падт му се наложи да се намесва след удар отблизо.

Няколко минути по-късно Линц също създаде още един шанс - добра комбинация на тима завърши с удар от ждроп от около 14-15 метра, но Падт отрази умело в корнер.След неговото изпълнение австрийците бяха близо да отбележат след удар на Ронивалдо.

Точно преди изминаването на 20-ата минута най-активният от "орлите" - Бърнард Текпетей превзе доста метри на скорост в противниковата половина и с отсечен удар в долния десен ъгъл на Шмид откри.

Само 120 секунди след попадението си ганаецът опита да прехвърли стража на гостите от центъра, но ударът му мина на поне 3-4 метра встрани от вратата.

В 32-ата минута едно от новите попълнения при австрийците - Ронивалдо, излъга с лекота Иван Йорданов за пореден път и центрира опасно. Санитметри пред голлинията обаче Александър Ганчев изчисти с глава.

На почивката на двубоя Шимунджа направи множество промени, като местата си на терена запази само един - централният защитник Александър Ганчев. Дамян Христов, Хюсеин Кельовлуев, Георги Терзиев, Дени Гропер, Алекс Сантана, Петър Караангелов, Матиас Тисера, Ихинио Марин, Спас Делев и Рик Джонатан се включиха в игра.

Осем минути след началото на второто полувреме Дамян Христов направи добро спасяване след удар от около 22-23 метра. В средата на втората част Джонатан центрира добре отляво, но топката бе прекалено висока за Сантана, който не можа да нанесе хубав удар.

Четвърт час преди края дойде една от най-добрите възможности за БВ Линц, като само късметът покри Лудогорец в ситуацията. Тобиас Кох отправи хубав изстрел, отклонил се последователно в главата на Шакил Пинас и напречната греда.

Ихинио Марин имаше шанс да удвои преднината на българския отбор малко преди края, но стражът на Линц спаси. Три минути преди края пък Шакил Пинас за втори път спаси Лудогорец, като този път изчисти на метър пред голлинията удар на съперников футболист.

FT / Лудогорец - БВ Линц 1:0

1:0 Бърнард Текпетей 20`

Лудогорец: Серджио Падт, Сисиньо, Клод Гонсалвеш, Игор Тиаго, Мануел Шоу, Игор Пластун, Бърнард Текпетей, Доминик Янков, Петър Георгиев, Иван Йорданов, Александър Ганчев

Треньор: Анте Шимунджа

БВ Линц: Николас Шмид, Фабиан Виндхагер, Мануел Маранда, Кристоф Шьосвендер, Фабио Щраус, Симон Пиркъл, Михаел Брандер, Тобиас Кох, Матиас Зейдл, Ронивалдо Бернардо, Пол Менса

Треньор: Джералд Шайбленер