Българският шампион Лудогорец записа първа победа по време на подготвителния си лагер в Турция. Разградчани надвиха с резултат 2:1 полския елитен Висла Плоцк в третата си контролна среща в южната ни съседка. Елвис Ману откри резултата в 21-ата, а Жуниор Брандао удвои в 25-ата минута. Рафал Волски върна едно попадение за поляците в 29-ата минута, което обаче се оказа недостатъчно.

Трябва да се отбележи обаче, че двата отбора изиграха контролата в две полувремена, всяко, от което беше от по 60 минути.

Антон Узунов
19 снимки

Отличен дебют за шампионите направи юношата на тима Умут Хабил, който се появи в игра в последния половин час и показа страхотен рефлекс в 95-ата минута, когато спаси дузпа, отсъдена за игра с ръка на Пиерос Сотириу.

По този начин Анте Шимунджа записа първи успех, откакто застана начело на "орлите". В първите си две проверки на турска земя Лудогорец стигна до равенства 1:1 с Висла Краков и 3:3 с Волфсбергер. Следващата проверка на разградчани е срещу украинския гранд Динамо Киев, а срещата ще се проведе на 31 януари от 17:00 часа българско време.

Отзивите след контролната среща:

Шимунджа: За да изграждаш манталитет на победител, трябва да побеждаваш

Първата по-интересна ситуация в срещата дойде в шестата минута, когато Рафал Волски стреля извън наказателното поле, но вратарят Серджио Падт спаси.

Десет минути по-късно отново Волски беше замесен в ново положение за поляците. Той получи отдясно в наказателното поле и центрира на първа греда, където Лукаш Секуски засече с глава, но над вратата.

Лудогорец обаче откри резултата с първата си по-опасна ситуация в контролата. В 21-ата минута шамипоните получиха право да изпълнят опасен свободен удар точно пред наказателното поле на Висла. С изпълнението се зае капитанът Кирил Десподов, който стреля директно в левия ъгъл на вратаря, който спаси, но топката падна точно в краката на Елвис Ману, а нидерландецът вкара кълбото от близко разстояние в опразнената врата - 1:0.

Четири минути по-късно "орлите" удвоиха аванса си. Десподов проби отлично отдясно и центрира в наказателното поле, където Жуниор Брандао не успя да засече по най-добрия начин топката с глава на далечната греда, която обаче се отклони от защитник на поляците и попадна във вратата на Камински - 2:0.

Полският тим обаче бързо успя да се върне в двубоя в 29-ата минута, когато активният Рафал Волски опъна мрежата зад Падт с много силен удар в далечния ъгъл, който бе отправен отляво в наказателното поле - 2:1.

В 33-ата минута Десподов опита удар от дистанция, но беше слаб и Камински и улови.

В 59-ата минута Лудогорец беше много близо до трети гол. Тогава Ману и Десподов направиха отлично двойно отляво на наказателното поле, след което нидерландецът комбинира с Мавис Чибота. Конгоанецът успя да излъже Жежничак и стреля към вратата, но вратарят Камински изби в корнер.

На почивката старши треньорът на Лудогорец Анте Шимунджа смени почти целия титулярен състав, като на терена от първата част остана единствено вратарят Серджио Падт. За поляците пък в игра влезе Жоржиньо, който играе във Висла под наем от разградчани.

Първите минути от второто полувреме преминаха без някакви сериозни опасности и пред двете врати. Много често обаче играта беше прекъсвана заради чести нарушения.

Маунел Шоу пробва силен удар от дистанция малко след това, но над вратата на Висла.

В 85-ата минута поляците организираха добра атака отляво, която завърши с центриране в наказателното поле и удар с глава, който обаче твърде слаб, за да затрудни Падт.

44 снимки

Пет минути по-късно Бернард Текпетей проби отдясно и върна топката към границата на пеналтерията, където Спас Делев нанесе удар, който летеше към вратата, но в последния момент играч на Висла подложи крак и изчисти в ъглов удар.

В 93-ата минута Текпетей изведе Жордан Икоко отдясно в наказателното поле, след което опита нещо средно между удар и прострелно центриране, което излезе в аут.

Две минути по-късно беше отсъдена дузпа за полския тим. Главният съдия посочи бялата точка, след като видя игра с ръка на Пиерос Сотириу след далечен изстрел на играч на Висла. Зад топката застана Патрик Тешински, който стреля, но 16-годишният юноша на „орлите“ Умут Хабил, който се беше появил на терена само преди минути, спаси великолепно удара в левия си ъгъл. Топката се отклони и от лявата му греда, след което беше изчистена.

В 97-ата минута Шакил Пинас влезе отляво в наказателното поле и стреля в близкия ъгъл, но резервният страж на Висла Бартломиеч Градецки отрази в корнер.

Пет минути по-късно Жоржиньо пробва шут, след като навлезе отдясно в пеналтерията, но покрай лявата греда на Хабил.

В последната, 120-а минута, Лудогорец можеше да отбележи трети гол. Спас Делев стреля директно от пряк свободен удар, но вратарят изби. Топката обаче беше догонена от Текпетй, който се завъртя и опита да намери далечния ъгъл, но ударът му прелетя покрай лявата греда, слд което беше даден и последният съдийски сигнал на мача.

FT | ЛУДОГОРЕЦ – ВИСЛА ПЛОЦК  2:1

1:0 Елвис Ману 21'

2:0 Жуниор Брандао 25'

2:1 Рафал Волски 29'

Пропусната дузпа: Патрик Тешински (спасяване на Умут Хабил) 95'