Лудогорец и Шахтьор Донецк завършиха 2:2 в последната контрола на "орлите" от подготвителния лагер в турския курорт Белек. Украинският гранд изравни дълбоко в добавеното време от дузпа за игра с ръка на Пьотровски, която само реферът видя. Повторенията показаха, че топката удря полския халф в крака и въпреки протестите на разградчани, той остана непреклонен.

Игор Тиаго (27) и Густаво Нонато (29) вкараха за българския шампион, като и за двете попадения асистира капитанът Антон Недялков. Ласина Траоре (72) и Артьом Бондаренко (90+4-дузпа) се разписаха за съперника.

официален сайт на Лудогорец
22 снимки

Двубоят започна доста лежерно и в началните десетина минути играта се водеше между двете наказателни полета. В 11-ата минута Десподов получи възможност да обстрелва вратата на ветерана Пятов от пряк свободен удар, но топката срещна човек от стената на украинския тим. Добра възможност се откри пред включилия се в атака Оливие Вердон в 17-ата минута, след като топката стигна до него при центриране от корнер. Защитникът обаче шутира встрани от вратата. Две минути по-късно Десподов изведе Педро Нареси в наказателното поле, но ударът му по земя бе спасен от Пятов.

В 27-ата минута по-активният тим на Лудогорец логично поведе в резултата. Антон Недялков с майсторски пас отляво намери в наказателното поле Игор Тиаго, който овладя технично и прати топката в мрежата за 1:0.

Не бяха изминали и три минути, когато Нонато удвои преднината на "орлите". Отново архитект на попадението бе Антон Недялков, който с хубаво центриране намери Густаво Нонато в наказателното поле и той без забавяне матира 38-годишния вратар на украинците Пятов за 2:0.

Кирил Десподов опита да изненада стража на Шахтьор в 41-ата минута с шут по земя с левия крак, но в него нямаше достатъчно сила и Пятов улови с лекота.

Лудогорец започна без промени в състава втората част, докато украинците смениха някои от стартовите 11. Две минути след почивката Бърнард Текпетей прати топката във вратата на съперника за трети път, но попадението бе отменено заради засада на Игор Тиаго, който не игра с топката, но я прескочи и реферът прецени, че действията му са повлияли на вратаря Пузанков. Съдийското решение обаче предизвика иронични усмивки сред разградчани.

Секунди по-късно Юшченко опита да изненада Серджио Падт с удар от дистанция, но топката премина далеч от вратата на Лудогорец. Напористият Текпетей си спечели пряк свободен удар пред наказателното поле в 65-ата минута, а Десподов с ювелирно изпълнение над стената накара Игор Пузнков да показва класа. Малко след това Шахтьор направи още шест смени, между които националите Зубков и Степаненко.

В 72-ата минута украинският тим върна едно попадение, което породи много спорове. Мануел Шоу бе изблъскан в гръб в наказателното поле, но съдийски сигнал нямаше и последва удар, който Падт изби, но при добавката Ласина Траоре не сгреши - 2:1.

В 86-ата минута Игор Пластун изби с глава опасно центриране във вратарското поле и предотврати още проблеми за разградчани. Минут преди края стражът на Шахтьор предвидливо напусна наказателното си поле и изпревари Матиас Тисера след хубаво прехвърлящо подаване на Текпетей. Последният обстрелва Пузанков от пряк свободен удар в добавеното време, но ударът му бе неточен.

Дълбоко в добавеното време главният съдия отсъди странна дузпа в полза на Шахтьор за игра с ръка на Пьотровски. Повторенията обаче показаха, че топката се удря в крака на полския полузащитник.  Въпреки това реферът остана непреклонен и Артьом Бондаренко реализира от бялата точка за крайното 2:2.

ЛУДОГОРЕЦ – ШАХТЬОР ДОНЕЦК 2:2

Лудогорец: 1 Падт, 24 Вердон, 16 Витри, 3 Недялков, 22 Русо, 23 Шоу, 30 Нареси, 20 Нонато, 9 Тиаго, 37 Текпетей, 11 Десподов (Пластун, Групер, Пьотровски, Тисера)

Шахтьор Д: 30 Пятов, 7 Тотовицкий, 13 Гочолешвил, 14 Сикан, 18 Борячук, 23 Тейлър, 24 Глущенко, 27 Очеретко, 29 Назарина, 32 Козик, 44 Ракицкий (Пузанков, Михайличенко, Матвиенко, Фарина, Роспутко, Сихеев, Степаненко, Зубков, Бондаренко, Юшченко, Траоре)