Шампионът Лудогорец реализира три гола при визитата си на ЛАСК в Линц, но регистрира загуба с 3:4 в епичен втори мач от груповата фаза на Лига Европа. „Орлите” губиха с 1:4 до 56-ата минута, но влезлият като резерва Каули Оливейра вдъхна увереност на българите и вдъхнови отбора за още голове. С хеттрик за „орлите” се отличи Елвис Ману, който вкара и трите гола за Лудогорец, но два гола на Хюсеин Балич (2’ и 56), Андреас Грубер (12) и Марко Рагуж (34) донесоха победата за австрийския тим над „зелените” от Разград. Домакините доиграха мача с 10 човека, след като Лукас Гъргич беше изгонен в 72-ата минута.

Антон Узунов
94 снимки

Станислав Генчев заложи в повторния си дебют на Елвис Ману на върха на атаката, след като българският отбор е раздиран от кадрови проблеми в нападение, след като Клаудиу Кешеру и Ихинио Марин са с контузии, както и Кирил Десподов, който се контузи през първата част на дуела с Антверп. На вратата бе избран Пламен Илиев, а квартетът пред него беше изграден от Сисиньо, капитанът Моци, Вердон и Недялков. Сантана, Баджи и Анисе пък бяха тримата халфове, които помагаха Текпетей и Янков за атаките на "орлите" от Разград.

Атаката на ЛАСК бе водена от младия талант Марко Рагуж, който беше подпомаган от Хюсеин Балич и Андреас Грубер. В халфовата линия действаха Рейнолд Ранфтл, Лукас Гргич, Петер Михорл и Андрес Андраде. Тройката в защита стартира Филип Визингер, Петер Филипович и капитанът Гернот Траунер. На вратата застана Алекс Шлагер.

Бърнард Текпетей бе въвлечен в първия удар към една от двете врати, но ударът му беше блокиран. Целият отбор на "орлите" беше изнесен много напред след това нападение и при ответната атака домакините откриха резултата. Сисиньо покри засадата и  Хюсеин Балич нанесе отличен изстрел с десния крак и не остави шансове на Пламен Илиев. След 11 минути игра ЛАСК получи свободен удар, а ударът на Грубер се отби в стената и топката продължи в наказателното поле за Михорл. Той стреля мощно с левия крак, но Илиев изби в корнер. При следващия ъглов удар ЛАСК удвои резултата. Ъгловият удар перфектно бе отигран, след като топката бе центрирана по земя към дъгата на наказателното поле. Двама играчи на австрийците прескочиха топката, а Андреас Грубер с левия крак матира Илиев - 2:0.

След четвърт час игра обаче Лудогорец направи първото си по-стабилно нападение и върна един гол. Елвис Ману бе изведен прекрасно зад защитата на ЛАСК след пас от Алекс Сантана и "очи в очи" срещу вратаря на домакините Шлагер не сбърка - 1:2.

ЛАСК Линц - Лудогорец, Лига Европа

източник: Антон Узунов

В 23-ата минута Михорл достави добре от корнерв наказателното поле на Лудогорец, а Петер Филипович стреля опасно с глава, но за българско щастие топката прелетя встрани от вратата на Пламен Илиев - аут. Две по-късно дойде центриране отдясно в наказателното поле за българите, а Баджи опита да изчисти с десния крак. Причудливо топката обаче се отби в левия му и премина опасно встрани от родната врата.

Грандиозен пропуск за Лудогорец дойде след половин час игра. Доминик Янков нахлу в наказателното поле на ЛАСК, но се засуети да стреля. След рикошет топката се озова в Елвис Ману, който не успя да се завърти и да бие, за да подаде назад към Алекс Сантана. Дошлият от Ботафого халф стреля силно с левия крак от 12 метра, но встрани от вратата, пазена от Шлагер - аут. В 34-ата минута домакините реализираха трети гол. Андраде получи остър пас вляво, а Моци покри засадата. Андраде центрира към Рагуж, който от легнало положение с левия крак прати топката техничко в българската врата - 3:1.

Четири минути преди края на първата част Вийзингер действа много агресивно към Доминик Янков, но реферът подмина фаула. Последва мощен удар от дистанция на бранителя на "черно-белите", а Пламен Илиев не улови в първия момент топката, но след това поправи неточността си. По-рано през първата част Вийзингер получи жълт картон, като действието му спрямо Янков можеше да бъде наказано и с втори картон.

Второто полувреме стартира с шанс за ЛАСК. Балич бе изведен вляво и надбяга Сисиньо. Нападателят на ЛАСК реши да стреля с левия крак, но крайно неточно аут. В 55-ата минута Грубер получи пред наказателното поле на Лудогорец. Единият от голмайсторите за домакините бе маркиран от Вердон и си бутна встрани, за да последва удар с левия крак, но Моци блокира и топката отиде в корнер. След него и серия от рикошети Балич вкара четвърти гол за ЛАСК - 4:1.

В 66-ата минута Гъргич пое топката и стреля, но Илиев улови. В последвалата атака Ману намали резултата, след като бе изведен зад австрийската отбрана  прекрасно от Сантана и сам срещу стража на ЛАСК не сбърка - 2:4.

В 72-ата минута Илиев хвърли с ръка перфектно топката вдясно за Каули. Резервата пусна за Ману, който му върна успоредно с пета. Каули подаде на Ману, който стреля към вратата, а Гъргич блокира изстреля на Ману с ръка и бе изгонен от съдията, гарнирано с дузпа за българите. Ману стреля перфектно и направи резултата 3:4.

Миг по-късно бранителят Сисиньо нахлу в наказателното поле на ЛАСК и бе затворен некоректно от Вийзингер, но испанският рефер не отсъди втора дузпа за "орлите". Домакините създадоха страхотно контранападение в 81-ата минута, а Егещайн получи вдясно пред полето на "орлите". Последва техничен диагонален удар от резервата на ЛАСК и топката профуча на сантиметри край десния страничен стълб на Илиев - аут. 60 секунди по-късно Егещайн видя нова възможност за удар, но доста неточно.Четири минути преди края бранителят Вийзингер настъпи лошо Мавис Чибота вляво от наказателното поле, но макар да извърши поредно нарушение с жълт картон, той все пак остана на терена. Чибота центрира добре от фаула, но двама футболисти на Лудогорец останаха под топката, а в крайна сметка стражът на австрийския тим улови.

Лудогорец започна здраво да натиска своя опонент до края на срещата, но до редовното време сериозни ситуации нямаше. По този начин българският шампион остана последен в група J, след като продължава да няма спечелена точка. Следващите два мача за тима от Разград са срещу Тотнъм Хотспър.