Българският шампион Лудогорец се класира, макар и трудно, за третия предварителен кръг на Шампионската лига. В сряда вечер „орлите“ отстъпиха с минималното 0:1 в символичното си гостуване на Динамо Минск в унгарския град Мезокьовезд, но продължава напред с общ резултат от 2:1, благодарение на победата в първия мач в Разград с 2:0. Единственото попадение за беларусите в реванша отбеляза Иван Бахар в 37-ата минута.

По подобие на първото си гостуване в предишния кръг срещу грузинския Динамо Батуми, Лудогорец отстъпи минимално, но това не се оказа фатално за крайния изход. Възпитаниците на Георги Дерменджиев доминираха през по-голямата част на двубоя имаха добри положения да отбележат попадение, но нямаха и късмет, защото удариха греда. Динамо, от своя страна, показа, че не се е предал и също създаде доста ситуации за поне втори гол, но с важни намеси се отчете и направилият дебют за българския тим вратар Хендрик Бонман, а веднъж и гредата също му бе верен помощник.

Снимки: Startphoto.bg
85 снимки

По този начин Лудогорец ще играе в третия квалификационен кръг на Шампионската лига, където ще се изправи срещу коравия азербайджански тим Карабах. С класирането си за тази фаза „орлите“ си осигуриха европейски мачове поне до края на годината, защото дори при отпадане от Карабах и впоследствие от плейофите в Лига Европа, разградчани ще играят в груповата фаза на третата по сила надпревара Лига на конференциите. Това ще бъде девето поредно участие на българския шампион в груповата фаза на европейски клубен турнир.

Старши треньорът на Лудогорец – Георги Дерменджиев, бе направил една промяна, спрямо победата с 2:0 преди седмица над Динамо Минск в Разград. Тя беше принудителна, тъй като поради лични проблеми участие не можеше да вземе вратарят Серджио Падт, а на негово място между гредите застана германецът Хендрик Бонман, който записа официален дебют за „орлите“. Пред него в защита действаха капитанът Антон Недялков, Диниш Алмейда, Оливие Вердон и Аслак Фон Витри. В центъра на терена оперираха Якуб Пьотровски, Тодор Неделев и Ивайло Чочев, а тройката в нападение бе оформена от Рик Джонатан, Руан Крус и Бърнард Текепетй. На пейката за началото бе нападателят Квадво Дуа.

54 снимки

Българският първенец стартира силно и създаде първата си опасна ситуация още в четвъртата минута, когато Аслак Фон Витри отне топката до тъча отдясно по атаката и веднага изведе Бърнард Текпетей. Ганаецът напредна на скорост отдясно в наказателното поле, премина покрай противников футболист и отправи силен удар от малък ъгъл, който бе отразен от вратаря Фьодор Лапуков.

Минута по-късно капитанът на „орлите“ – Антон Недялков, намери добре Рик Джонатан пред наказателното поле на Динамо, който пък комбинира с Руан Секо. Нападателят шутира от разстояние, Лапуков успя да спаси, но избитата топка попадна в краката на Рик, който стреля, но на сантиметри от левия страничен стълб на вратата на беларусите в аут.

Динамо Минск можеше да открие резултата в десетата минута, когато удари греда. След центриране от ъглов удар нито един играч на Лудогорец не успя да играе с топката, която стигна до  Иван Бакар. Нападателят имаше време да овладее и да си нагласи кълбото на левия крак, след което последва много опасен изстрел, при който Хендрик Бонман успя да спаси с лявата си ръка, избивайки топката в напречната греда. След това Стивън Алфред опита да направи добавка, но стреля слабо и Бонман отново се намеси.

По-малко от минута по-късно Стивън Алфред се освободи отлично от Диниш Алмейда, влезе отдясно в наказателното поле и стреля много опасно, но Бонман отново бе на мястото си и спаси.

В 21-ата минута Тодор Неделев стреля директно от пряк свободен удар на добра позиция, но право в стената.

След равностойни минути на терена, Динамо Минск нанесе своя удар малко преди почивката. В 37-ата минута Павел Седко получи дълъг пас на десния фланг, след което технично копна топката над Алмейда за Трофин Мелниченко, който бе изпуснат от Антон Недялков. Беларуското крило с едно докосване върна топката назад за връхлитащия Иван Бахар, който бе тотално изпуснат от играчите в „зелено“ и с десния крак не остави шансове на Бонман за 1:0.

В последната минута от редовното време на първата част Лудогорец изпусна добра възможност да изравни. Символичните домакини изпълниха много лошо едно статично положение, което даде възможност на Рик Джонатан да изведе зад защитата на Динамо Бърнард Текепетй на скорост. Ганайското крило напредна и опита да стреля от сериозна дистанция, но много неточно и прати кълбото зад трибуните.

Във втората минута на добавеното време на първата част Динамо можеше да отбележи и второ попадение. Артом Биков центрира отдясно в наказателното поле, където голмайсторът Бахар свали с едно докосване за Павел Седко, който бе оставен непокрит и стреля опасно от границата на пеналтерията, но на сантиметри от левия страничен стълб на вратата на Хендрик Бонман.

На почивката Георги Дерменджиев направи двойна промяна, като пусна на терена Педро Нареси и Квадво Дуа, които замениха Тодор Неделев и Руан Крус.

Още преди да са изтекли и 60 секунди от втората част Рик Джонатан получи подаване пред наказателното поле от Текпетей и стреля опасно към далечния ъгъл, но Лапухов спаси.

„Орлите“ натиснаха през втората част и гредата спаси Динамо в 53-ата минута. Тогава Текпетей шутира много силно от свободен удар от сериозна дистанция, получи се коварен рикошет в играч на домакините, а след това топката отскочи от ръцете на вратаря Лапухов и се отби в лявата му греда. Накрая кълбото беше изчистено от играч в бяло.

В следващите минути последваха още пропуски на „орлите“ след удари на Текпетей и Якуб Пьотровски.

Двадесет минути преди края на редовното време Динамо беше близо до удвояване на резултата. Павел Седко центрира отдясно към втора греда, където Рай Лопеш свали с глава към границата на вратарското поле за Педро Игор, който бе изпуснат от Аслак Фон Витри и стреля от въздуха с левия крак, но Бонман се отчете с респектираща намеса.

Към края на двубоя беларусите натиснаха в търсене на втори гол и в 89-ата минута Хендрик Бонман отново се наложи да се намесва решаващо, отразявайки силния удар на Реймънд Адеола пред наказателното поле.

Лудогорец, обаче, удържа своя съперник и по този начин си спечели преминаване напред, където ще се изправи срещу азербайджйнския Карабах, а също така си осигури и минимум участие в груповата фаза на турнира Лига на конференциите.

FT  | ДИНАМО МИНСК – ЛУДОГОРЕЦ  1:0  (0:2 в първия мач)  /  1:2 общ резултат

1:0 Иван Бахар 37'