Българският шампион Лудогорец изигра изключително силен мач при визитата си на Реал Бетис в Испания, но загуби втората си среща от групите на Лига Европа с 2:3. Предварителните очаквания бяха за доминация от „лос вердибланкос“, но „орлите“ демонстрираха отлична компактна игра и единствено малките детайли и късметът донесоха победата на хората, ръководени от Мануел Пелегрини. Също така „орлите“ станаха първият отбор през новия сезон, които вкарват голове на „Бенито Виямарин“, като Бетис до този момент е категоричен доминант, когато приема съперници на своята арена.

Лудогорец можеше да стигне до точката, но в самия край на двубоя Дени Групер направи чутовен пропуск, след като беше изведен в наказателното поле на Реал Бетис и сам срещу Браво прати топката встрани, вместо във вратата на чилиеца.

Луис Енрике даде аванс на Бетис в 26-ата минута, а легендата Хоакин удвои актива за своите с чудесен гол в 40-ата минута. Кирил Десподов намали пасива на разградчани в добавеното време на първата част, за да може Серхио Каналес да покачи до 3:1 в 59-ата. Влезлият като резерва Рик Джонатан направи 2:3 с добър удар в 75-ата минута, а в добавеното време на мача резервата Групер пропусна отличен шанс за "орлите", след като можеше да направи 3:3, излезнал сам срещу вратаря Браво.

Лудогорец затвърди добрите си игрови изяви след старта на груповата фаза в Лига Европа след победата с 2:1 над Рома и може да се твърди, че тимът се връща към добрия си стар облик в европейските клубни турнири. Към този момент „орлите“ остават трети с три точки, колкото има и вторият тим от Рим, ала „вълците“ са с по-добри показатели при головата разлика. Бетис е първи с шест пункта след два успеха, а ХИК Хелзинки остава четвърти с нула точки. Именно срещу финландския тим е следващото препятствие на Лудогорец в Европа, като на 6-и октомври отборът на Анте Шимунджа гостува във Финландия.

Антон Узунов
69 снимки

Във втората минута на срещата Паули Акуку и Мануел Шоу от родния тим си удариха лошо главите при въздушно единоборство, но за щастие на двамата продължиха игра. Две след това бранителят Рубиал се включи в нападението на "вердибланкос" и комбинира на двойно с Уилиям Жозе, за да опита изстрел от въздуха от дъгата, който беше прекалено слаб. В десетата Бетис имаше претенции за дузпа, които не бяха уважени от латвийски рефер Трейманис.

Домакините задържаха все повече и повече кълбото, но отбраната на Лудогорец стоеше прекалено компактно и до опасности пред вратата на Падт в първите 10 минути така и не се стигаше. Куадрадо отправи удар от свободен удар след заучено положение, но нидерладенцът спаси. В ответната атака Текпетей даде прелестен пас към Тиаго, който подмина вратаря Браво и шутира, но встрани от вратата на Бетис. След това страничният рефер вдигна и засада на бразилския нападател на "орлите".

В 18-ата Шоу открадна топката от краката на Рубиал вляво и напредна, а десният бранител на Реал Бетис догони халфа на разградчани и го фаулира диагонално от вратата, пазена от Браво. Зад топката застана Десподов, който опита да намери Игор Тиаго с центриране, но Едгар Гонсалес с глава изчисти напред. В 21-ата Игор Тиаго атакува топката след центриране от ъглов удар на Кирил Десподов, но прати топката встрани от вратата на Браво. Лудогорец наложи натиск, което носеше и положения за родния шампион. В 23-ата Текпетей финтира вдясно и си освободи пространство за стрелба, за да принуди Браво да се намеси.

6 снимки

В 25-ата минута на мача домакините поведоха. Първоначално Сисиньо направи много груба грешка вдясно и позволи на Луис Енрике да шутира. Падт изби встрани, а топката отиде вляво за Каналес, който шутира, но отново Падт се намеси. В крайна сметка дойде диагонално центриране отляво от бека Миранда, за да може Енрике да изпревари Сисиньо отново и отблизо да реализира - 1:0.

При последвалото нападение Якуб Пьоторвкси нахлу отдясно и центрира, а топката беше изчистен и отиде в Каули. Плеймейкърът отправи мощен изстрел от десетина метра, а Браво боксира топката, след което я улови. Пет преди края 41-годишният славен футболист на домакините - Хоакин, получи вляво и си бутна топката на десния крак. Опитният футболист отправи магнетичен удар по диагонала, който се яви неспасяем за Падт.

Gulliver/GettyImages
20 снимки

В 45-ата Акуку за пореден път влезе в тежък сблъсък с Мануел Шоу, а кълбото отиде вляво за Текпетей, който с лекота премина край Айтор Рубиал, но бранителят задържа офанзивния играч на Лудогорец и го фаулира, за което получи жълт картон. При изпълнението Кирил Десподов стреля от малък ъгъл, а Браво се намеси, но топката мина голлинията на Бетис и резултът стана 1:2.

Втората част в на "Бенито Виямарин" започна без промени в двата отбора от Пелегрини и Шимунджа. В 47-ата Акуку извърши груб фал срещу Шоу и получи жълт картон за действието си. Три след подновяването Каналес стреля опасно отдясно с диагонален изстрел, а Падт с една ръка прати топката в корнер. След него Лудогорец организира страхотна контраакция чрез Каули. Бразилецът овладя и напредна сериозно към вратата на Бетис, а с него се понесоха още петима футболисти. Каули даде вдясно за Тиаго, който стреля силно, но Браво с две ръце изчисти в ъглов удар.

След него пък Тиаго стреля с глава след центриране от Каули, но вратарят на испанците спаси. Минута преди да беше изминал час игра "вердибланкос" реализираха гол затрети път. Серхио Каналес премина край Якуб Пьотровски и отправи удар с левия крак по земята. Падт не се намеси достатъчно добре, пропускайки кълбото през ръцете си и то влетя в неговата врата за трети път.

Шимунджа направи две промени, като вкара в игра Групер и Нонато, а те заеха местата на Фон Витри и Мануел Шоу. В 75-ата минуат пък влезлият малко след първите две смени за Лудогорец - Рик Джонатан, овладя топката, която беше изчистена при ъглов удар и с нисък и техничен удар я прати по земя, за да парира Браво - 2:3.

В добавеното време на срещата Деми Групер направи чутовен пропуск, след като беше изведен сам-самичък в наказателното поле на Реал Бетис и сам срещу Браво прати топката встрани, вместо във вратата на чилиеца.

FT / РЕАЛ БЕТИС – ЛУДОГОРЕЦ 3:2

1:0 Луис Енрике (26)

2:0 Хоакин (40)

2:1 Кирил Десподов (45+2)

3:1 Серхио Каналес (59)

3:2 Рик Джонатан (75)