Българският шампион Лудогорец пропусна отлична възможност да генерира още три точки в своя актив в Лига Европа, завършвайки наравно – 1:1, при визитата си във Финландия на местния първенец ХИК Хелзинки.

„Орлите“ откриха резултата в десетата минута след добра комбинация между Каули Оливейра и Матиас Тисера, за да може аржентинецът да порази скандинавската врата, но натиск на съперника на „орлите“ след старта на втората част доведе до гол, а точен беше Перпарим Хетемай.

През изпълнения до краен предел „Болт Арена“, големият студ и изкуственият терен „орлите“ заиграха по-агресивно след допуснатия гол, ала пропуски направиха Нонато и Кирил Десподов. Домакините също създадоха няколко опасни ситуации, като особено дейно се включи от пейката Радулович, но добри намеси на Серджио Падт предотвратиха гол в родната врата.

Така, Лудогорец продължи досадната си серия през този сезон и не успя да победи като гост от юли месец, когато беше сразен черногорският Сутиеска. „Орлите“ вече имат четири точки в своя актив и заемат второто място, докато ХИК остава последен с една. Първият Реал Бетис има 6, докато третият Рома е с три, но двата отбора ще играят пряк мач помежду си в четвъртък вечер.

startphoto.bg
99 снимки

Срещата започна сравнително равностойно, а Лингман опита да обстрелва вратата на "зелените" в четвъртата минута, но неточно. Малко след това реферът от Украйна не отсъди чисто нарушение спрямо Текпетей пред наказателното поле на ХИК, след което "орлите" заиграха далеч по-уверено, което даде нужния резултат в 10-ата минута. Акцията започна от половината на "орлите", като топката стигна до Каули Оливейра. Бразилецът можеше да комбинира вляво към Кирил Десподов, но с прецизен пас напред изведе Матиас Тисера, за да може аржентинецът да прати топката между краката на Хазард за 1:0.

Родният тим продължи да контролира по-сериозно топката, докато треньорът на домакините опита да изнесе футболистите си "по-високо" по терена с цел да пресират дълбоко "орлите". Изваждането на топката от тяхната половина обаче работеше отлично за Лудогорец и те нямаха проблем в първите 20 минути с пресата, организирана от ХИК.

В 28-ата минута домакините стигнаха до най-чистата си ситуация до този момент в срещата. Те разиграха отлично отдясно по своето нападение, а топката стигна в Перпарим Хатемай, който шутира по земя и виждаше как топката влизаше в родната врата, но нападателят на ХИК Малик Бубакари не си вдигна краката и кълбото спря в него.

Осем преди края "орлите" организираха много солидно нападение. Текпетей проби през средата и видя застанали вдясно Каули, който му върна веднага с едно. Нигериецът шутира много мощно към финландската врата, а стражът Хазард първоначално не улови добре, но за негов късмет топката остана в обсега му, след което се коригира. В 43-ата Игор Пластун беше застанал много добре пред Малик Абубакар, за да блокира удара на ганаеца.

БГНЕС
19 снимки

Второто полувреме започна с отлична възможност за финландците, след като Райтала изведе чудесно Браун сам срещу Серджио Падт, но ударът на играчът от Папуа Нова Гвинея попадна право в ръцете на нидерландеца. ХИК започна доста по-уверено втората част, опитвайки да притеснява Лудогорец още пред наказателното поле на "орлите".

В 55-ата минута натискът на домакините даде резултат и те успяха да изравнят резултата. Перпарим Хетемай беше намерен в наказателното поле на "орлите" от Хостика, а Антон Недялков не действа достатъчно добре и не покри играча на ХИК, който продължи подаването от фал с глава и прати топката в родната врата - 1:1.

Малко след това Кирил Десподов опита диагонален шут, но Хазард спаси, а именно българинът центрира от свободен удар в 59-ата към непокрития Пьотровски. Полският халф продължи към врата на ХИК, но стражът се намеси. Анте Шимунджа направи промяна след час игра, като пусна Рик Джонатан в игра на мястото на Текпетей.

Двадесет преди края Шимунджа пусна в игра Нонато и Игор Тиаго и извади от игра Мануел Шоу и голмайстора Тисера. Още с влизуането си двамата комбинираха умело помежду си, а Нонато шутира по диагонала отляво, но Хазард с крак отрази удара на бразилеца. В 72-ата Нонато сви топката вдясно за Кирил Десподов, който можеше да шутира веднага, но предпочете първо да овладява, след което стреля, което позволи на Хазард да скъси ъгъла между двамата и отрази.

Лудогорец започна да притиска своя съперник, а в 77-ата Десподов проби отдясно след пас на Игор Тиаго. Българинът върна за него, който пропусна между краката си за връхлитащия Нонато, чийто удар беше отразен. В ответната атака пък удар с глава на Боян Радулович от домакините беше спасен от Падт. Седем преди края Антони Олисаня от домакините залъга добре Пластун и шутира по земя, но ударът му за щастие на българския тим профуча встрани. Секунди след това Радулович беше изведен сам срещу Серджио Падт, но бе догонен от Вердон. Въпреки това, резервният нападател на ХИК стреля, а Падт се справи, след което Пластун изчисти в ъглов удар.

В последната минута от редовното време Лудогорец беше изключително близо до това да реализира победен гол след перфектна атака отдясно. Фон Витри пласира към Тиаго, който пак пропусна под себе си топката, а ударът на Нонато профуча опасно встрани. В добавеното време пък удар на Рик по диагонала беше спасен от Хазард.

Следващият четвъртък, 13-и октомври, двата отбора ще спорят, този път в България на "Хювефарма Арена".

LIVE  / ХИК ХЕЛЗИНКИ - ЛУДОГОРЕЦ 1:1

0:1 Тисера (10)

1:1 Хетемай (55)

Стартови състави:

ХИК Хелзинки: 1. Конър Хазард, 14. Мати Пелтола, 5. Арту Хосконен, 22. Юка Райтала /C/ 🟡, 7. Сантери Хостика 🟡 (74' - 10. Насим Бужелаб 🟡), 56. Перпарим Хетемай (74' - 18. Боян Радулович), 21. Сантери Веенен, 8. Лукас Лингман, 23. Пуру Соири, 24. Дейвид Браун, 77. Малик Абубакари (64' - 29. Антони Олисаня)

Резерви: 12. Якуб Танандер, 3. Яне Саксела, 4. Йона Тойвио, 9. Рику Риски, 17. Маннуел Мартич, 19. Каспер Теро, 37. Атому Танака, 44. Фабиан Сераренс, 58. Йоханес Ули-Коко

Треньор: Тони Коскела

Лудогорец: 1. Серджио Падт, 16. Аслак Фон Витри, 32. Игор Пластун, 24. Оливие Вердон, 3. Антон Недялков /C/, 95. Каули Оливейра, 6. Якуб Пиотровски  🟡, 23. Мануел Шоу (70' - 20. Нонато), 37. Бърнард Текпетей (60' - 73. Рик Джонатан), 10. Матиас Тисера (70' -  9. Игор Тиаго), 11. Кирил Десподов

Резерви: 12. Симон Слуга, 67. Дамян Христов, 4. Сисиньо, 5. Георги Терзиев, 8. Клод Гонзалвеш, 14. Дени Групер, 30. Педро Нареси, 82. Иван Йорданов, 90. Спас Делев