Шампионът на страната Лудогорец успя да елиминира актуалния носител на Купата на България Славия. Разградчани имаха нужда от 120 минути футбол и изпълнения на дузпи, за да триумфират с 6:5. Иначе в редовното време и продълженията мачът завърши 2:2. Вратарят Хорхе Броун със сигурност ще запомни този мач, защото имаше основна вина и за двете допуснати попадения, но пък при дузпите отрази изстрелите на Милен Гамаков и Георги Йомов, което позволи на Клаудиу Кешеру да класира "орлите" с финалния 5-и изстрел от бялата точка.

В едва втория турнирен сблъсък между тези съперници Галин Иванов от Славия и Якуб Швиерчок от разградчани се отчетоха с по два гола. "Белите" взеха изненадващ аванс през първото полувреме, но още до почивката домакините изравниха. След това полският нападател на "орлите" ги изведе напред при оставащ около четвърт час до края, но само три минути по-късно Иванов възстанови равенството и прати мача в продължения. Там Лудогорец удари още една греда и не успя да се възползва от игровото си предимство, за да триумфира след лотарията на дузпите, където първи Лукас Саша направи пропуск и за миг постави под съмнение продължаването в следващата фаза.

Началото на срещата може да се опише и като мудно, макар че динамиката на срещата скоро щеше да се промени. Лудогорец стартира в типичен стил с надмощие в централната зона и контрол върху топката. В 8-ата минута шампионите дори удариха греда, като може би най-изненадан от този факт беше вратарят на Славия Георги Петков. В конкретната ситуация Швиерчок получи топката срещу цели петима опоненти и тъй като нямаше други опции, опита да пробие. Той подмина Янис Карабельов и нахлу в наказателното поле отдясно. Последва мощен шут покрай Андреа Христов. В тоз миг Петков размаха успокоително ръце, докато топката срещна близката му греда и излезе в аут.

Славия много скоро принуди шампиона да демонстрира реакция. В 14-ата минута „белите” спечелиха пряк свободен удар на около 27 метра по диагонал спрямо вратата. Галин Иванов се нагърби с изпълнението, а стражът Хорхе Броун явно очакваше центриране. Нищо такова обаче не се случи – нападателят на Славия шутира над стената, а лошото позициониране на аржентинския вратар спомогна за откриването на резултата – 0:1.

Шок в редиците на Лудогорец нямаше или ако имаше, то той представляваше усилване на натиска върху противника. Още в 18-ата минута Доминик Янков демонстрира страхотен дрибъл, за да нахлуе през центъра и единствено навременното заставане на Андреа Христов избави  гостите.

В 23-ата минута Петков спаси вратата си от сигурен гол. Вандерсон изпълни ъглов удар отдясно по атаката, а на първа греда Форстър с глава продължи зад гърба си. Това позволи на Янков също с глава да обстрелва от около 7-8 метра, а вратарят на Славия реагира с блестящ плонж.

В 35-ата логичното се случи – Лудогорец изравни. Светослав Дяков предостави топката на намиращия се пред дъгата Швиерчок. Гамаков тръгна да среща рано поляка, който технично прокара кълбото между краката му и с бърза крачка премина вече зейналия коридор в центъра на отбраната. Докато другите бранители в бяло реагират нападателят вече бе прокарал топката под плонжа на Георги Петков – 1:1.

Минутки по-късно огромна грешка в защитата на столичани почти доведе до втори гол. Топката беше изритана към централния кръг, където Форстър скочи и я спечели, а с първото си докосване, донякъде случайно, я прати право на пътя на Вандерсон. Той се озова очи в очи с Петков, но опита да го финтира и ветеранът някак го обезоръжи.

В 41-ата минута пак Вандерсон се доказа като основна заплаха за Славия, като силният му шут от 20-ина метра премина опасно близо в аут покрай основата на лявата греда.

В добавеното време на първата част Петков още веднъж беше призован да се намесва. Натанаел елиминира цялата отбрана на съперника с висок диагонален пас, чийто адресат в пеналта беше Вандерсон. Последният имаше достатъчно време да укроти кълбото и да стреля мощно с десния крак. Георги Петков отрази атрактивно с крак и така двата тима се оттеглиха на почивка при равен резултат.

Второто полувреме продължи да се развива по сходен начин, макар че чистите голови възможности за разградчани драстично да намаляха. Славия беше подложен на масиран натиск във всяка зона по терена, като по някакъв начин удържаше фронта. „Орлите” от своя страна посегнаха към водещи състезатели като Кампаняро и Марселиньо, които трябваше да придадат допълнителен устрем в атаките.

Екшънът очевидно беше оставен за финалните минути от редовното време. В 74-ата Лудогорец за първи път в мача поведе в резултата. Домакините изпълниха бързо фаул, отсъден в централната зона, а топката отиде при включилия се отдясно Сисиньо. Бразилецът центрира полувисоко в пеналта, където Швиерчок овладя топката с гръб към вратата. Полякът скоростно се завъртя около оста си и нанесе воле, което премина през краката на застаналия зад гърба му Андреа Христов, за да спре в мрежата – 2:1.

Отговорът на Славия долетя само три минути по-късно. Галин Иванов елегантно елиминира Сисиньо и сякаш получи покана от защитата на Лудогорец да нахлуе отляво в наказателното поле с топката. Тъй като никой не го посрещна, той шутира по диагонала от 14-15 метра. Кълбото мина покрай Георги Терзиев, а Хорхе Броун отново имаше известна вина, тъй като изстрелът влетя в близкия му долен ъгъл – 2:2.

До края на редовното време „белите” се справиха изключително професионално със задачата да вкарат мача в продължения, които не бяха съвсем по сметките на Лудогорец. Очевидно старши треньорът на Славия Златомир Загорчич  имаше подобен сценарий на ум, защото запази две от редовните си смени, а с допълнителната вече разполагаше с три опции за реакция в тези решаващи 30 минути футбол.

Първата истински чиста възможност в продълженията дойде в 101-ата минута, когато Гамаков прецени лошо летежа на едно центриране, дело на Натанаел. Топката мина над главата на българина, а Швиерчок я бутна към намиращия се във вратарското поле Лукоки. Петков геройски спаси шута на холандеца, а последвалата добавка от остър ъгъл на Швиерчок разтърси здраво лявата греда.

Далеч по-големият пропуск беше в 110-ата минута, когато Марселиньо изпълни по безукорен начин пряк свободен удар отдясно по атаката. Центрирането на плеймейкъра достигна Швиерчок при близката греда, а той с глава отклони по-наляво за абсолютно непокрития Клаудиу Кешеру. Влезлият като смяна в продълженията румънец направи нетипичен пропуск – от 4-5 метра фронтално срещу вратата той някак намери начин да изпрати топката в аут с волето си.

При играта на нерви от бялата точка Лудогорец първи се пропука. След успешните откриващи изпълнения на Шоколаров, Узунов (Славия) и Швиерчок (Лудогорец) Лукас Саша се пропука при втората дузпа за разградчани, стреляйки страни от вратата. "Белите" почти виждаха как планът им сработва, само че след точния изстрел на Галин Иванов други голове за тях не последваха. Лукоки и Кампаняро отвърнаха с безукорни изстрели по горните ъгли, докато Милен Гамаков стреля много зле в центъра и улесни Броун при спасяването. Финалната от 5-те дузпи за "белите" бе поверена на героя от финала срещу Левски - Георги Йомов. Младежкият национал заложи на изстрел в долния десен ъгъл, но не насочи добре кълбото, а Броун се хвърли и парира. Така всичко бе в краката на Кешеру, който майсторски изпрати Петков в обратната посока, докато реализира с нисък шут до лявата греда - 4:3 при изстрелите от бялата точка и победа за Лудогорец.

Така вече 10-а поредна година няма да видим успешна защита на Купата. Последният тим, който успя да стори това беше Литекс през сезон 2008/2009.

ЛУДОГОРЕЦ – СЛАВИЯ 6:5 (след дузпи, 2:2 в редовното време и продълженията)

0:1 Галин Иванов 14'

1:1 Якуб Швиерчок 35'

2:1 Якуб Швиерчок 74'

2:2 Галин Иванов 77'