Ботев достигна по изключително героичен начин до своята трета Купа на България! Във финала през сезон 2016/2017 пловдивчани изстрадаха своя успех с 2:1 над Лудогорец насред Националния стадион Васил Левски!

За последно "жълто-черните" бяха вдигали трофея през далечната 1981 година, а в цялата си история имаха 9 загубени финала. Този обаче не се превърна в десетия, тъй като момчетата на Николай Киров показаха много мъжество, характер и търпение, за да ударят големия фаворит в точните моменти. Омар Косоко откри точно преди почивката, а Антонио Вутов покачи в 52-ата минута, преди резервата Клаудиу Кешеру да върне интригата за последните 10 минути. В тях разградчани направиха редица пропуски, включително и такъв в 4-ата минута от добавеното време срещу останалия вече с 10 души съперник.

Така Лудогорец допусна своята дебютна загуба във финал за Купата на страната. Те спечелиха предишните два, до които стигнаха - през 2012-а и 2014-а, но сега за първи път в историята си се оказаха от губещата страна. Ботев освен трофея си гарантира и сигурно място в Лига Европа през следващия сезон. Успехът означава също така, че финалният плейоф между "канарчетата" и Верея няма да се състои, а старозагорският тим директно ще играе бараж за ЛЕ срещу тима, който завърши трети в класирането (Левски или ЦСКА).

Първите минути на мача потвърдиха очакванията за предпазлив подход от страна на двата отбора. Лудогорец веднага опита да наложи своя познат стил със задържане на топката, но поне в началото липсваше известен синхрон между играчите на Георги Дерменджиев. Това позволи на Ботев да направи първата по-опасна атака още в 3-ата минута. Футболистите в зелени екипи може би подцениха рейда на Омар Косоко, който продължи да пробива отдясно, а пред наказателното поле финтира и Моци. Тъмнокожият футболист пробва да завърши с труден изстрел от малък ъгъл и топката прелетя високо над целта.

Ботев се прибра в половината си и остави инициативата на съперника. В 7-ата минута гол на Джонатан Кафу беше отменен съвсем правилно заради засада. Нападателят беше поне с метър и половин зад защитата на „жълто-черните”, като осъзна, че попадението няма да бъде признато още в момента, когато прехвърли вратаря Иван Чворович.

Пловдивчани продължиха търпеливо да чакат своите възможности и получиха такава в 17-ата минута. Тогава Лудогорец не подходи с нужното внимание към един фаул в центъра на терена, а Балтанов мигновено с дълъг пас намери Антонио Вутов сам отляво. Острието укроти в съвсем редовна позиция и пробва шут по тревата, който обаче премина безкрайно встрани.

Разградчани продължиха да обсаждат вратата на Чворович, без да стигат до кой знае какви ситуации. Някак в играта на шампионите липсваше обичайната острота, за което те  можеха да си платят скъпо в 36-ата минута. Тогава Дяков даде слаб пас назад за Паломино, а Тодор Неделев открадна топката пред дъгата. Техничарят изчака включването на Балтанов и го намери с идеален пас в наказателното поле. От 8-9 метра капитанът на „канарчетата” стреля добре по диагонала, ала кълбото срещна десния стълб зад Ренан и не влезе в мрежата.

Въпреки всичките тези ситуации, „орлите” не си взеха бележка и минута преди почивката Ботев откри резултата. Топка, рикоширала от тялото на Тодор Неделев, прехвърли зле позиционирания Паломино и стигна до Вутов отдясно по атаката. Нападателят спря в наказателното поле и извади назад за Балтанов, който веднага пусна вляво за Косоко. Тъмнокожият футболист укроти, след което прецизно с външен фалц стреля покрай плонжа на Ренан – 0:1! Голът предизвика дива радост по трибуните, а десетки от феновете на „канарчетата”, разположени в сектор Б, нахлуха на пистата. Срещата бе прекъсната за кратко, докато полицаите възстановят реда.

Лудогорец опита да стартира второто полувреме с натиск. В 49-ата минута Мисиджан опита своя коронен специалитет – фалцов удар отдалеч. Холандецът потърси горния ляв ъгъл зад Чворович, който беше блестящ и изби с една ръка.

Ботев отвърна по повече от чудесен начин. Само 3 минути след ситуацията в полза на „орлите” Косоко получи отдясно и без никакво забавяне центрира към наказателното поле. Подаването му прехвърли Паломино и Моци и кацна върху крака на Вутов, който с диагонален шут засече във вратата -0:2!

Наставникът на Лудогорец Георги Дерменджиев опита да отговори на случващото се с крайно офанзивни смени. Той мигом замени Мисиджан и Кампаняро, като пусна Клаудиу Кешеру и Жуниор Кишада. По-късно на терена стъпи и Абел Анисе вместо безличния в този мач Марселиньо.

Рокадите не доведоха до кой знае каква промяна в поведението на разградчани. Единствено Хосе Паломино беше близо до гола в 67-ата минута, когато негов изстрел с глава след центриране от корнер прелетя на половин метър над вратата.

Все пак надеждата за разградчани се върна десет минути преди края. Тогава защитниците на Ботев действаха неорганизирано при корнер, а топката се задържа в пеналта. Накрая Козмин Моци я свали с глава към Кешеру, който се обърна и с интересно воле прати  кълбото много прецизно в долния десен ъгъл – 1:2!

В 85-ата минута Лудогорец беше изключително близо до изравняването. Кишада с находчив пас по тревата изведе Кафу на чиста позиция отдясно. От около 7-8 метра бразилецът шутира по диагонала, а Чворович отби с крак, след което защитник на Ботев изрита надалеч.

Три минути по-късно бившият вратар на Лудогорец отказа и Кешеру. Центриране на Натанаел рикошира неприятно от главата на Панов, а параболичната топка стигна до непокрития встрани от вратарското поле Кешеру. Чворович разчете ситуацията навреме и направи няколко стъпки напред, с които улесни намесата си.

В добавеното време резервата за Ботев Фернандо Виана си изкара абсолютно ненужен втори жълт картон само минути след първия. Той влезе остро срещу Анисе край тъчлинията и съвсем заслужено пое към съблекалните.

Инфарктният миг за "жълто-черните" дойде в 4-ата минута от продължението, когато Кешеру получи идеално центриране в пеналта. Оставен почти напълно сам пред вратарскот поле таранът пробва с глава да намери долния десен ъгъл. Чворович можеше само да изгледа кълбото, което за негов късмет премина на сантиметри встрани от целта.

Скоро след това дойде мигът за триумфа на Ботев.

ЛУДОГОРЕЦ – БОТЕВ ПЛОВДИВ 1:2

0:1 Омар Косоко 44'

0:2 Антонио Вутов 52'

1:2 Клаудиу Кешеру 80'

Лудогорец (4-2-3-1): Ренан дос Сантос – Сисиньо, Козмин Моци, Хосе Паломино, Натанаел – Светослав Дяков /к/, Густаво Кампаняро (55' - Жуниор Кишада) – Върджил Мисиджан (55' - Клаудиу Кешеру), Марселиньо (67' - Абел Анисе), Вандерсон – Джонатан Кафу

Старши треньор: Георги Дерменджиев

Ботев Пд (4-2-3-1): Иван Чворович – Цветомир Панов, Радослав Терзиев, Виктор Генев, Лазар Марин – Меледже Омнебес, Лъчезар Балтанов /к/ - Тодор Неделев, Омар Косоко (70' - Фелипе Бризола), Крум Стоянов (84' - Серкан Юсеин) – Антонио Вутов (64' - Фернандо Виана)

Старши треньор: Николай Киров